Sfidat e punesimit ne Shqiperi

Posted by & filed under .

Le te bejme nje rezyme te situates se punesimit ne Shqiperi.Le te fillojme me studentet te cilet arsimohen ivestojne ne arsimimin e tyredhe presin te punesohen mbasi i mbarojne ato, por realiteti shqiptar eshte i tille qenuk ka arritur akoma te kete parimet e merites por te shoqerise dhe te interesit momental ne parate thata […]

Shqipëria: Shteti i ri në 100 vjetorin e pavarsisë

Posted by & filed under .

Romë, 21 Nëntor  – Shqipëria është pak e njohur në rajon dhe një shtet befasues tha Ministri i Kulturës Shqipëtare, Aldo Bumçi gjatë një vizite në Romë për Inaugurimin e ekspozitës Italiane “Thesaret e trashëgimisë kulturore Shqipëtare”. Ekzibicioni u hap në 21 nëntor dhe do të qëndrojë i hapur deri në 6 janar në Kompleksin […]

Ndryshimi i klimes:Ndikimi mbi floren ne malin europian.

Posted by & filed under .

Një studim i ri nga hulumtuesit amerikanë i koordinuar nga Akademia e Shkencave Austriake dhe Universiteti i Vjenës,tregon se përshtatja ndaj ndryshimeve klimatike ka bere nje zhvillim te migrimi të bimëve malore evropiane në lartësi të larta.Nëpërmjet këtij studimi eshte bere e mundur për të nxjerrë një hartë të të gjitha llojeve bimore në secilin […]

Kontrabanda e drogës në autobusët Shqipëri-Greqi

Posted by & filed under .

Policia e Gjirokastrës po zbulon raste të shtuara të trafikut të narkotikëve në autobusët e linjave ndërkombëtare Shqipëri-Greqi. Disa dhjetëra kilogramë lëndë narkotike u bllokuan  nga policia në Pikën e Kakavijës në një autobus që udhëtonte drejt Athinës. Autobusi ishte me targa greke ndërsa shoferët që drejtonin mjetin  ishin shqiptarë,  thanë burimet policore. Njëri prej […]

Vera nuk eshte vetem nje pije.

Posted by & filed under .

Vera  është gjithashtu një përbërës i shkëlqyer per gatim,por qe shumë shpesh neglizhohet.Ka shumë studime shkencore që theksojnë se një gotë verë ose birrë me ushqimet janë të mira për shëndetin, ndër të tjera,duket se kjo pije moderne është një pije cudiberese,por vera mund të përdoret gjithashtu në gatim për të pasuruar shijen e asaj […]

Shkup: Për 100 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Posted by & filed under .

Në Maqedoni po mbahen manifestime të ndryshme për të shënuar njëqind vjetorin e pavarësisë së shtetit shqiptar, ndërkohë që Ambasada  e Republikës së Shqipërisë në Shkup, në kuadër të festave të këtij jubileu është stolisur me një flamur të madh shqiptar. Këshilli për shënimin e festave të pavarësisë në Shkup po përgatitet për kremten qendrore […]

Boeteng ka veshur fund

Posted by & filed under .

Gossip i jepte në krizë si pasojë e Kristiano Ronaldo-s, në dukje, mjaft i interesuar për ish-velinën, por duke i parë kështu, të kapur për dore rrugëve të qendrave tregtare të Milano-s. Melisa Sata dhe Kevin Princë Boateng duken në sintoni të plotë.  Vetëm në look ka diçka që nuk shkon, mes të dyve kush […]

Kardashian, një feline shumë seksi

Posted by & filed under .

Hallowin-i më seksi për Kim Kardashian, ky i vitit 2012. Mbretëresha e realiti-ve që zakonisht i ka pëlqyer (si Kësulkuqia dhe Ëonder Ëoman, të ekspozura vitet e kaluara për 31-tetor) Këtë vitë ka zgjedhur në kostum më të nxehtë. Ka gjetur një veshje leopardi që nxjerr në pah gjoksin e bollshëm dhe barkun e sheshtë […]